Jak rozliczyć zakup lokalu z przejęciem długu
UMOWY | zobowiązania z tego tytułu należy traktować w PIT i VAT jak zwykłą transakcję. Taki środek trwały podlega amortyzacji i daje prawo do odliczenia podatku naliczonego.
- Firma A nabyła od firmy B lokal użytkowy, który był obciążony pożyczką udzieloną przez podmiot C. Firmy A i B sporządziły umowę sprzedaży lokalu wraz z umową przejęcia długu przez firmę A za zgodą podmiotu C (akt notarialny). Jakie obowiązki ciążą na podmiotach tej transakcji od strony podatku dochodowego (PIT) oraz VAT – szczególnie w związku z umową zwolnienia z długu? – pyta czytelniczka.
Jak stanowi art. 519 § 1 kodeksu cywilnego (k.c.), osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony. Jest to przejęcie długu. Może ono – jak wynika z art. 519 § 2 k.c. – nastąpić na dwa sposoby, tj.:
1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;
2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron (z zastrzeżeniem, że oświadczenie to jest bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna).
W przedstawionej w pytaniu sytuacji zastosowano drugi z tych sposobów.
To odpłatne...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta